Till innehåll på sidan
Företag och näringsliv

Snabb insats – så ordnades logi åt seglare som hamnat i sjönöd

- Det var självklart för oss att hjälpa till och vår första tanke var att vi hoppades att alla hade klarat sig. Så säger Louise Uddenbjörk och Ola Petersson, Ventlinge ställplats. Något som vi är oerhört tacksamma för, speciellt som Mörbylånga kommuns förfrågan kom mitt i natten efter att en båt hamnat i sjönöd.

På torsdagskvällen hamnade en segelbåt i sjönöd vid Grönhögens hamn. De sex ombord lyckades ta sig i land oskadda och vid midnatt fick Mörbylånga kommun information om händelsen och började leta efter möjliga boenden. Ett samtal till Ventlinge ställplats var allt som krävdes. Ola och Louise löste snabbt och smidigt boende för de sex seglarna som hamnat i sjönöd. 

Jag känner en stor tacksamhet över den serviceanda som Ola och Louise visade. Att ordna logi och skjutsa de drabbade. Så värdefullt! Fint exempel på att kroka arm och hjälpas åt – näringsliv och kommun. Säger Ann Willsund, kommundirektör i Mörbylånga kommun.

Senast uppdaterad: 2024-10-11 Publicerad: 2024-10-11
Gå till topp