Till innehåll på sidan

Naturligt höga metallhalter

Berggrunden på Öland utgörs i de översta lagren av alunskiffer. Detta märks extra tydligt längs med landborgskanten. Alunskiffer kan innehålla naturligt förhöjda halter av en rad olika metaller så som kadmium, bly och aluminium samt arsenik. Bakgrundshalterna här är högre än de generella bakgrundshalterna för Sverige och grundvattnet kan också innehålla förhöjda metallhalter.

Den öländska berggrunden i genomskärningGlömminge

I samband med att kommunen arbetar med att utveckla området väster om gamla Kvarnen i Glömminge har det tagits markprover. Dessa prover visar på förhöjda metallhalter av bland annat arsenik och bly. Kommunen kommer att fortsätta med undersökningen under våren för att fastställa utbredningen av de förhöjda metallhalterna och klarlägga dess ursprung.

Grönhögen och Degerhamn

Att det finns förhöjda metallhalter i Grönhögen och Degerhamn är känt sedan länge och det har gjorts flera undersökningar som visar på detta.

Grönhögen och Degerhamn är områden där det historiskt också har drivits många olika verksamheter. Den mest omfattande verksamheten har varit gruvdrift i öppna dagbrott. Alunskiffer har använts som bränsle då det innehåller kol men den stora produkten har varit alun. Alunprodukten har en lång rad användningsområden bl a som betmedel för färgning av tyger, blodstillande när man skär sig, som del i garveriprocessen och behandling av papper för att bläck och färg ska fästa bättre. Restprodukten rödfyr bildades när man brände alunskiffer. Rödfyr känns igen på sin starkt tegelröda färg. Även rödfyr har haft sina användningsområden, tillverkning av röd färg och underlag till tennisbanor. Utfyllnadsmassor i samhällena utgörs många gånger av betongrester, rödfyr och alunskiffer.

Det är inte farligt att bo eller att vistas i området

Det kommunala vattnet är helt riskfritt att dricka men du ska provta vatten från egen brunn innan du dricker det. I området har sannolikt ofta jord lagts ovanpå utfyllnadsmassorna vid exempelvis anläggning av trädgårdar, vilket minskar risken betydligt att komma i kontakt med föroreningarna. Föroreningarna vandrar inte uppåt från underliggande lager om det inte har skett grävarbete som blandar om jorden.

Kommunens bedömning är att förhöjda arsenikvärden i enskilda brunnar sannolikt beror på att det finns naturligt i berggrunden snarare än gamla föroreningar i marken. Alunskiffer förekommer i berggrunden på Öland och därför kan förhöjda metallhalter också finnas i grundvattnet.

Odling av egen frukt och grönsaker

Kommunen har tagit kontakt med Arbets- och miljömedicin i Linköping som bland annat lämnar följande information om hur man kan tänka vid odling av egen frukt och egna grönsaker:

Olika växter har olika rotsystem och går ner olika djupt i jorden. Odlade rotfrukter, grönsaker, kryddväxter och jordgubbar har ett grundare rotsystem medan bärbuskars rötter växer lite djupare och fruktträd allra djupast. Trots att de två sistnämndas rotsystem är djupare tar de inte upp lika mycket av ovan nämnda metaller eftersom transportvägen är längre från rot ut till bär/frukt. En del fastnar redan i de finare rötterna och i stammen.

Det går det inte att utesluta att det finns en risk för exponering via eventuellt intag av förorenad jord och högt intag av hemodlade rotfrukter och bladgrönsaker. Med högt intag av frukt och grönsaker menas minst 1 gång/vecka året runt under många år och att de har odlats direkt i den förorenade jorden med de halter som har uppmätts inom området. Då finns en risk att metallerna lagras i kroppen och kan bidra till olika hälsoeffekter som exempelvis cancer, benskörhet, diabetes, hjärt- och kärlsjukdom. Flera andra faktorer som livsstil och ärftlighet påverkar också.

Samtidigt blir alla människor utsatta för metaller via andra butiksinhandlande livsmedel som ris, spannmål, rotfrukter och grönsaker. Rökning är en annan stor exponeringskälla eftersom tobaksplantan innehåller rikligt med metaller.

Ansvar för undersökningar

Ansvaret ligger på fastighetsägaren att undersöka den egna fastigheten. Kommunen kan hjälpa till om fastighetsägare vill ta jord- eller vattenprover och kan ge råd om val av rätt analyspaket.

Det går också att låta provta rotfrukter/grönsaker som odlas. Det finns gränsvärden i Sverige för kadmium och bly i rotfrukter/grönsaker men inte för arsenik. Det finns hälsobaserade riktvärden om dagligt intag som kan tolereras för arsenik, kadmium och bly som man kan jämföra med.

För mer information och frågor

Kontakta miljöverksamheten för att få mer information och stöd.

Kontakta Servicecenter

Vi svarar på frågor om kommunens service och verksamhet, ring eller skicka e-post till servicecenter.

Stänger kl.16.00
Senast uppdaterad: 2026-04-23 Publicerad: 2023-04-27 Informationsägare: Miljö- och bygg
Gå till topp