Till innehåll på sidan
En gruppbild
Hållbar kommun

Internationella forskare besökte Öland för att lära om vattenutmaningar och hållbara lösningar

I veckan tog vi på Öland emot ett internationellt forskarbesök med fokus på vattenbrist, grundvatten och hållbar vattenresursförvaltning. Forskargruppen bestod av deltagare från universitet i bland annat Norge, Belgien, Nederländerna och Spanien, tillsammans med forskare från flera andra länder.

Besöket genomfördes i samarbete mellan Mörbylånga kommun, Borgholms kommun och Borgholm Energi och Avfall AB (BEAB). Under dagen fick forskarna ta del av våra erfarenheter av vattenbrist och de åtgärder som genomförs för att säkra framtidens vattenförsörjning.

Programmet innehöll besök vid den cirka 100 hektar stora restaurerade våtmarken Vedborm träsk, Sandviks avsaltningsverk samt Vedby borg. Vid Vedby borg berättade arkeologen Jan-Henrik Fallgren om våtmarkers och sjöars kulturhistoriska betydelse och deras roll i det öländska landskapet genom tiderna.

Öland och Kalmar län är en del av ett pågående EU- och Formasfinansierat forskningsprojekt som studerar torka, grundvattenbrist och hållbar vattenresursförvaltning i olika delar av Europa. Inom projektet jämförs förutsättningar och utmaningar i flera länder för att öka kunskapen om hur klimatförändringar och vattenanvändning påverkar grundvattennivåer och tillgången till vatten.

Målet är att utveckla tillförlitliga och användbara framtidsscenarier som kan bidra till bättre planering och långsiktigt hållbara lösningar för vattenförsörjningen. Genom det internationella samarbetet får Öland möjlighet att både dela med sig av sina erfarenheter och ta del av kunskap från andra regioner som redan idag, eller i framtiden, står inför liknande utmaningar.

Besöket visar att vårt arbete med vattenfrågor väcker intresse långt utanför Sveriges gränser och att lokala erfarenheter kan bidra till lösningar på en global utmaning.

En grupp personer står och lyssnar på en man som verkar förklara något, medan han håller papper i handen. De samlas i en grön skogsglänta på en stenig mark.
Vid Vedby borg berättade Jan-Henrik Fallgren om våtmarkers och sjöars betydelse genom historien

Kontakt

För med information vänligen kontakta

Michael Ingard, Projektledare Vattenvårdsåtgärder

Senast uppdaterad: 2026-06-08 Publicerad: 2026-06-08
Gå till topp