Till innehåll på sidan
Uppleva och göra

Vi uppdaterar vårt boknings- och bidragssystem

Är du föreningsaktiv i Mörbylånga kommun? Eller brukar du som privatperson boka någon av våra lokaler? Vi byter nu system för att det ska bli lättare för er användare.

Den 1 april i år planerar vi att byta system för bokningar och föreningsbidrag. Det nya systemet heter Rbok. I Rbok kommer bokningar av bland annat sporthallar, konstgräsplaner och samlingslokaler ske. Systemet kommer dessutom fungera som kommunens föreningsregister samt vara systemet där kultur- och fritidsföreningar söker de kommunala bidragen. 

Vi vill att ni redan nu registrerar er som kunder och förening i Rbok. Detta för att vi ska kunna föra över befintliga bokningar och bidrag till det nya systemet. Denna ansökan görs med fördel av den i föreningen som är tänkt att vara huvudadministratör för föreningen. Denna person kommer sedan kunna tilldela fler roller till andra användare i föreningen. Länk: https://morbylanga.rbok.se/

Steg 1 är att ni som förening registrerar er i det nya systemet. Detta gör ni genom att som privatperson logga in med bank-id, ange era uppgifter, sedan ansöka om att bli kund/registrera förening. 

Steg 2. Fyll sedan i formuläret och skicka in. Därefter kommer vi granska er ansökan och då alla uppgifter inkommit godkänna er som förening i det nya systemet. 

Dessa dokument är bra att ha redo vid registreringen av er förening: 

  • Föreningens organisationsnummer 
  • Föreningens stadgar 
  • Senaste årsmöteshandlingar 
  • Senaste årsredovisningar, t ex ekonomisk redovisning och verksamhetsberättelse 

HÄR hittar ni en instruktionsfilm om hur ni registrerar er förening.

 

För er föreningsadministratörer kommer vi sedan hålla utbildning i det nya systemet under våren. Datum, tid och plats för detta kommer senare. 

HÄR hittar du mer information för föreningar.

 

Kontakt

Välkommen att kontakta oss om du har frågor

Servicecenter

Matheus Tholin, Natur- och fritidsutvecklare

Michael Jildestad, Rektor Kulturskolan samt Tf Konst och kultur

Stefan Ahlgren, Landsbygdsutvecklare

Senast uppdaterad: 2025-02-10 Publicerad: 2025-02-10
Gå till topp