Till innehåll på sidan
Uppleva och göra

Rivstart för Fritidsbibblan

För knappt två veckor sedan öppnades portarna för den nya Fritidsbibblan, och det har varit en succéartad start med nästan 200 utlånade fritidsartiklar.

Fritidsbibblan i ny skepnad invigdes fredag 6 februari och är nu i form av en obemannad självservice-butik vid Färjestadens sporthall. Knappa två veckor senare har drygt 100 personer lånat nästan 200 fritidsartiklar! Föga förvånande är skridskor den mest populära produkten, vilket också syns på hyllorna i butiken just nu. Vi påminner därför alla som har lånade artiklar att lämna tillbaka dem när ni använt dem, och absolut senast två veckor efter tiden för lånet (vi har just nu nästan 90 par skridskor utlånade).

Det är fantastiskt att så många redan hittat hit och att den begagnade utrustningen kommer till användning!

Topp 5 utlånade artiklar:

  • Skridskor (111 par)
  • Längdskidor (14)
  • Hockeyhjälm (13)
  • Skidstavar (11)
  • Skidhjälm (10)

Vill du skänka prylar till Fritidsbibblan så finns det en låda utanför butiken där vi tacksamt tar emot skridskor, skidor, hjälmar med mera.

Välkomna till nya Fritidsbibblan!

 

 

Senast uppdaterad: 2026-02-19 Publicerad: 2026-02-19
Gå till topp