Julgemenskap på södra Öland
Vi i hemtjänsten Degerhamn har genom samverkan med Svenska kyrkan södra Öland, ICA Nära Grönhögen samt Syrenen, som är dagverksamhet för personer med demenssjukdom, ordnat en gemensam julfest.
Med syfte att motverka ensamhet har vi haft en gemensam träff den 12 december med ett 30-tal hemtjänsttagare. Vi använde oss utav Söderbussen för att möjliggöra att de som ville kunde ta sig till Alungården.
Personal har bjudit in och arrangerat julfesten som även inkluderade gemenskap över generationsgränserna då barn från Alunförskolan var med. Vi bjöd dem på pepparkakor och klementiner, de bjöd oss på sång och spred glädje.
Diakonen Jan Fellenius från Svenska kyrkan södra Öland har ordnat julklappar som delades ut av tomten. ICA Nära Grönhögen bjöd på chokladkartonger. Vi ordnade glöggmingel och en jultallrik.
Det känns extra gott när vi genom samverkan kan nå ut till våra hemtjänsttagare och boende och tillsammans kan skapa gemenskap på Södra Öland.