Till innehåll på sidan
Nyhet

Valborgsmässoafton- en festlig tradition för våren! 🌸🔥

Idag firar vi Valborgsmässoafton, en speciell dag som markerar övergången från vinter till vår. Här är allt du behöver veta om denna festliga tradition!

Eldar och Vårvisor

På Valborgsmässoafton tänder vi eldar och sjunger glada vårvisor. Varför gör vi det? Historiskt sett trodde människor att onda krafter var extra aktiva just denna kväll. För att skrämma bort dem tände man eldar. Eldarna hade också en praktisk funktion – de skyddade boskapen som släpptes ut på bete från rovdjur.

En Lång Historia

Valborgsmässoafton har en spännande bakgrund. Redan under Sveriges katolska medeltid firade man den 1 maj till minne av två av Jesus apostlar, Jakob och Filippos. På 1400-talet blev dagen en helgondag tillägnad Sankta Valborg. Då festade man ordentligt, åt gott och hade roligt. Hantverksgillen och köpmännen höll stora fester, och även i byar runt om i landet firade man första maj. För bonden var det den första dagen på sommaren, och djuren släpptes ut på bete.

Välkomna Våren Tillsammans!

Så nästa gång du ser en majbrasa eller hör vårvisor på Valborgsmässoafton, tänk på alla de gamla traditionerna och hur vi välkomnar våren tillsammans! 🌸🔥

Kontakta UngNytt

Har du frågor eller vill komma i kontakt med oss? Mejla oss så hjälper vi dig gärna!

Senast uppdaterad: 2024-04-30 Publicerad: 2024-04-30
Gå till topp