Du är här: Start/Stöd & Omsorg /Kontakter Social omsorg/Individ och familjeomsorgen

Individ och familjeomsorgen

Malin Furberg

Individ- och familjeomsorgschef
malin.furberg@morbylanga.se
Tfn: 0485-477 89


Socialtjänstens reception

Telefon

Dagtid: 0485-471 84
Utanför receptionens öppettider: Behöver du akut social hjälp som inte kan vänta till närmaste vardag ringer du SOS Alarms nödnummer 112.

Öppettider

Måndagar mellan kl 8-11 och 13-16.
Övriga vardagar mellan kl 8-12 och 13-16.
Dag före röd dag stänger receptionen vid lunch.

Besöksadress

Hantverkargatan 3
Färjestaden


Familj, barn och ungdom

Samtal kopplas via Individ och familjeomsorgens växel.
Socialsekreterarna inom separation/skilsmässa, vårdnad/boende/umgänge, faderskap/föräldraskap, adoption och om barn far illa etc. nås mån, ons, tors och fre 8.30-9.30.

barnochfamilj@morbylanga.se

Viktoria Gustavsson Dimond
1:e socialsekreterare
viktoria.dimond@morbylange.se
Tfn: 0485-470 81

 

Missbruk och beroende / Våld övergrepp / Medling

Telefontider måndag, tisdag, onsdag och fredag kl. 9-10.

Therese Mörberg
Socialsekreterare Missbruk och beroende / Våld övergrepp / Medling 
therese.morberg@morbylanga.se
Tfn: 0485-471 17

Jonas Härsing
Socialsekreterare Missbruk och beroende / Våld övergrepp
jonas.harsing@morbylanga.se
Tfn: 0485-477 47

 

Familjecentralen

Besöksadress:
Safirvägen 2
Färjestaden

Familjecentralen innehåller mödrahälsovård, barnhälsovård, socialtjänst och öppen förskola.

På familjecentralen finns en socialsekreterare som arbetar förebyggande och utan myndighetsutövning. Socialsekreteraren kan ge dig råd och stöd i din föräldraroll eller relation samt sociala frågor.

Martina Bergsell

Socialsekreterare familjecentralen
martina.bergsell@morbylanga.se
Tfn: 0485-478 48

 

Föräldrastöd, förebyggande teamet och familjeteamet

Jonas Eriksson

Enhetschef IFO (Individ och familjeomsorg)
jonas.eriksson@morbylanga.se
Tfn: 0485-473 87

Johanna Persson

Familjepedagog
johanna.persson@morbylanga.se
Tfn: 0485-473 13

Familjebehandlare:

Linda Lavesson

linda.lavesson@morbylanga.se
Tfn: 0485-472 09

Martina Bergsell

martina.bergsell@morbylanga.se
Tfn: 0485-478 48

Maria Önneflod

maria.onneflod@morbylanga.se
Tfn: 0485-473 10

 

Familjerådgivning

Familjerådgivningen i Mörbylånga kommun handhas av Familjerådgivningen i Kalmar.

Sidan uppdaterad 13 juni 2019 Kommentera sidan