Du är här: Start/Start/Nyheter/Vuxenvandring i Färjestaden

Vuxenvandring i Färjestaden

Är du intresserad av att finnas till hands för våra ungdomar ute på gator och torg och vara en vuxen förebild? Det finns ett intresse för att starta vuxenvandring i Färjestaden. Vill du också vara med?

Vill du få en bättre insyn i ungdomarnas värld? Är du intresserad av att finnas till hands för våra ungdomar ute på gator och torg och vara en vuxen förebild?

För att göra tillvaron lugnare och tryggare för ungdomar och andra som befinner sig ute i samhället är det viktigt att vuxna finns ute i bostadsområdena och på stan kvälls- och nattetid.

Under ett föräldramöte på fritidsgården Rubinen, där vi pratade om ungdomars situation i Färjestaden, visade det sig finnas ett stort intresse av att starta vuxenvandring i Färjestaden. Många föräldrar skrev upp sig på intresselistan men vi behöver fler!

Tveka inte att höra av dig!

Kontaktperson:

Christian (Gunte) Gunnarsson, Förebyggande Teamet
christian.gunnarsson@morbylanga.se
0485-474 92

Sidan uppdaterad 18 februari 2016 Kommentera sidan