Du är här: Start/Näringsliv & Arbete/Kontakter Näringsliv & Arbete/Arbetsmarknadsenheten (AME)

Arbetsmarknadsenheten (AME)

Kommunens arbetsmarknadsenhet erbjuder stöd för dem som behöver finna en väg tillbaka till arbetslivet och nå egen försörjning.

Besöksadress
Fiskaregatan 4
Mörbylånga

Postadress
Arbetsmarknadsenheten
Mörbylånga kommun
386 80 Mörbylånga


Ola Svensson

Enhetschef arbetsmarknads- och integrationsenheten
ola.svensson@morbylanga.se
Tfn: 0485-476 00

Nazwa Liazgie

Integrationssamordnare
nazwa.liazgie@morbylanga.se
Tfn: 0485-475 30

Lena Sjögren

Administrativ assistent
lena.sjogren@morbylanga.se
Tfn: 0485-476 57


Verkstaden och Återbruket

Verkstaden och Återbruket  ligger i anslutning till Arbetsmarknadsenheten.

Återbrukets öppettider
Onsdagar och fredagar kl. 9-15

Eija Vartiainen

Coach
eija.vartiainen@morbylanga.se
Tfn: 0485-474 84

Klas Andersson

Handledare
klas.andersson2@morbylanga.se
Tfn: 0485-47883


Innergården

Innergården är belägen i anslutning till Capellagården i Vickleby.
innergarden@morbylanga.se

Lisa Ask

Insatsledare
lisa.ask@morbylanga.se
Tfn: 0485-475 19

Sanna Henrysson

Handledare
sanna.henrysson@morbylanga.se
Tfn: 0485-474 05

Jenny Tinnert

Handledare och arbetsterapeut
jenny.tinnert@morbylanga.se
Tfn: 0485-475 09

Sidan uppdaterad 29 april 2019 Kommentera sidan