Förskolor

Det finns 17 förskolor i Mörbylånga kommun. Förskolorna drivs i kommunal regi eller av andra huvudmän.

Kommunens förskolor

Algutsrums förskola

Adress: Törnbottenvägen 39, Algutsrum
Rektor: Anna Karlsson, anna.karlsson2@morbylanga.se, 0485-471 78
Skoladministratör: Cecilia Lagström, cecilia.lagstrom@morbylanga.se, 0485-472 71

Telefon tillavdelningarna: 
Kungspingvinen: 0485-473 85
Kejsarpingvinen: 0485-473 88
Vipan: 0485-471 07
Staren: 0485-472 24
Svalan: 0485-474 24

Plan mot diskriminering och kränkande behandling


Alunskolans förskola

Adress: Södra Möcklebyvägen 1, Södra Möckleby
Telefon: 0485-473 18

Rektor: Sofi Widell, sofi.widell@morbylanga.se, 0485-472 69
Skoladministratör: Tanja Velvin Fransson, tanja.velvinfransson@morbylanga.se, 0485-471 95

Plan mot diskriminering och kränkande behandling


Förskolan Bärnstenen

Förskolan Bärnstenen

Adress: Ormgatan 2, Färjestaden

Rektor: Mia Rylander, mia.rylander@morbylanga.se, 0485-474 94
Skoladministratör: Monni Gustafsson, monni.gustafsson@morbylanga.se, 0485-471 10

Tlefonnummer till avdelningarna: 
Blå: 0485-475 26, 0485-475 25
Röd: 0485-475 23
Grön: 0485-475 27

Här hittar du mer information om Bärnstenen

Plan mot diskriminering och kränkande behandling


Förskolan Växthuset

Adress: Ymergatan 2, Färjestaden

Rektor: Lise-Lott Nilsson, lotta.nilsson@morbylanga.se, 0485-478 76
Skoladministratör: Monni Gustafsson, monni.gustafsson@morbylanga.se, 0485-471 10

Telefon till avdelningarna: 
Fröet: 0485-474 71
Masken: 0485-477 11
Grodden: 0485-474 72
Plantan: 0485-474 73
Solrosen: 0485-477 12

Plan mot diskriminering och kränkande behandling

 

Glömminge förskola

Adress: Glömminge 204, Glömminge

Rektor: Anna Karlsson, anna.karlsson2@morbylanga.se, 0485-471 78
Skoladministratör: Cecilia Lagström, cecilia.lagstrom@morbylanga.se, 0485-472 71

Telefon till avdelningarna: 
Rödhaken: 0485-472 48
Näktergalen: 0485-471 40

Plan mot diskriminering och kränkande behandling

 

Gullvivans förskola

Adress: Sjöbergs gata 5, Färjestaden

Rektor: Sofie Elvå, sofie.elva@morbylanga.se, 0485-474 58
Skoladministratör: Cecilia Lagström, cecilia.lagstrom@morbylanga.se, 0485-472 71

Telefon till avdelningarna: 
Snäckan: 0485-472 79
Sjöhästen: 0485-472 80
Pärlan: 0485-472 70
Sälen: 0485-471 03
Valen: 0485-471 12
Köket: 0485-471 92

Plan mot diskriminering och kränkande behandling


Gårdby förskola

Adress: Gårdbyskolan 184, Gårdby

Rektor: Elin Heiman, elin.heiman@morbylanga.se, 0485-472 15
Skoladministratör: Merima Hodzic, merima.hodzic2@morbylanga.se0485-477 44 

Telefon till avdelningarna: 
Brisen: 0485-478 08
Östanvind: 0485-473 23
Fåken: 0485-473 16

Plan mot kränkande behandling och likabehandlingsplan


Skogsgläntans förskola

Adress: Hasselstigen 7, Färjestaden

Rektor: Birgitta Nylander, birgitta.nylander@morbylanga.se, 0485-477 88
Skoladministratör: Monni Gustafsson, monni.gustafsson@morbylanga.se, 0485-471 10

Telefon till avdelningarna:

Solen: 0485-472 75
Månen: 0485-472 76
Vinden: 0485-472 77

Plan mot diskriminering och kränkande behandling


Snäckstrands förskola

Adress: Tångstigen 2, Färjestaden

Rektor: Birgitta Nylander, birgitta.nylander@morbylanga.se, 0485-477 88
Skoladministratör: Monni Gustafsson, monni.gustafsson@morbylanga.se, 0485-471 10

Telefon till avdelningarna:
Bojen: 0485-477 78
Fyren: 0485-477 80
Köket: 0485-477 83

Plan mot diskriminering och kränkande behandling


Solvändans förskola

Adress: Fågelvägen 1, Mörbylånga

Rektor: Sofi Widell, sofi.widell@morbylanga.se, 0485-472 69
Skoladministratör: Tanja Velvin Fransson, tanja.velvinfransson@morbylanga.se, 0485-471 95

Telefon till avdelningarna:
Hägern: 0485-476 89
Beckasinen: 0485-476 86
Spoven: 0485-476 87
Finken: 0485-478 01
Trasten: 0485-476 88
Sparven: 0485-474 99
Tärnan: 0485-470 50

Plan mot diskriminering och kränkande behandling


Tanneförskolan

Adress: Tanneförskolan, Alby
Telefon: 0485-473 20

Rektor: Elin Heiman, elin.heiman@morbylanga.se, 0485-472 15
Skoladministratör: Merima Hodzic, merima.hodzic2@morbylanga.se0485-477 44

Plan mot diskriminering och kränkande behandling


Torslunda förskola

Adress: Naturförskolan, Torslunda
Rektor: Lotta Nilsson, lotta.nilsson@morbylanga.se, 0485-478 76
Skoladministratör: Monni Gustafsson, monni.gustafsson@morbylanga.se, 0485-471 10

Telefon till avdelningarna:
Axet: 0485-472 91
Vallmon: 0485-471 37

Plan mot diskriminering och kränkande behandling


Vitsippans förskola

Adress: Norra Sandåsgatan 16, Färjestaden

Rektor: Mia Rylander, mia.rylander@morbylanga.se, 0485-474 94
Skoladministratör: Monni Gustafsson, monni.gustafsson@morbylanga.se, 0485-471 10

Telefon till avdelningarna: 
Humlan: 0485-472 82
Myran: 0485-472 72
Nyckelpigan: 0485-477 10
Myggan: 0485-472 73
Köket: 0485-478 03

Plan mot diskriminering och kränkande behandling


Fristående förskolor

Flisans föräldrakooperativ

Adress: Carl Malmstens väg 22, Vickleby
Förskolans webbplats: www.flisanvickleby.se

 

Förskolan Smultronet

Adress: Backagråden, Glömminge
Telefon: 0485-370 22
Förskolans webbplats: www.forskolansmultronet.se

 

Förskolan Västanvind

Adress: Storgatan 43, Färjestaden
Förskolans webbplats: www.vastanvind.me

 

Undringens förskola

Adress: Lövängsvägen 15, Saxnäs och Skiffergatan 2, Färjestaden
Förskolans webbplats: https://undringen.se/

Sidan uppdaterad 8 juli 2021 Kommentera sidan