Du är här: Start/Barn & Utbildning/Förskola, barnomsorg/Förskolor i kommunen

Förskolor i kommunen

Det finns 16 förskolor i kommunen. Förskolorna drivs av Mörbylånga kommun eller av andra huvudmän.


Algutsrums förskola
Adress: Törnbottenvägen 39, Algutsrum.
Rektor: Susanne Ek susanne.ek@morbylanga.se Tfn: 0485-471 77
Skoladministratör: Monni Gustafsson monni.gustafsson@morbylanga.se
Tfn: 0485-471 10

Telefon till avdelningarna:
Kungspingvinen: 0485-473 85
Kejsarpingvinen: 0485-473 88
Vipan: 0485-471 07
Staren: 0485-472 24
Svalan: 0485-474 24
Plan mot diskriminering och kränkande behandling

 


Alunskolans förskola
Adress: Södra Möcklebyvägen 1, Södra Möckleby.
Rektor: Helén Eriksson helen.eriksson@morbylanga.se Tfn: 0485-472 69
Skoladministratörer: Anna Wimmergren anna.wimmergren@morbylanga.se Tfn: 0485-472 08 och Tanja Velvin Fransson tanja.velvinfransson@morbylanga.se Tfn: 0485-471 95

Telefon till förskolan: 0485-473 18
Plan mot diskriminering och kränkande behandling



Förskolan Bärnstenen
Ny förskola i Färjestaden som öppnar i augusti 2020.
Förskolan är placerad i nya området "Hållbar plats", cirka 300 meter öster om Färjehallen.
Här hittar du mer information om Bärnstenen.



Förskolan Växthuset
Adress: Ymergatan 2, Färjestaden.
Rektor: Mia Rylander mia.rylander@morbylanga.se Tfn: 0485-474 94
Skoladministratör: Monni Gustafsson monni.gustafsson@morbylanga.se
Tfn: 0485-471 10

Telefon till avdelningarna:
Fröet: 0485-474 71
Masken: 0485-477 11
Grodden: 0485-474 72
Plantan: 0485-474 73
Solrosen: 0485-477 12
Plan mot diskriminering och kränkande behandling

 


Glömminge förskola
Adress: Glömminge 204, Glömminge.
Rektor: Anna Karlsson anna.karlsson2@morbylanga.se Tfn: 0485-471 78
Skoladministratör: Merima Hodzic meima.hodzic2@morbylanga.se
Tfn: 0485-477 44 

Telefon till avdelningarna:
Rödhaken: 0485-472 48
Näktergalen: 0485-471 40
Plan mot diskriminering och kränkande behandling

 


Gullvivans förskola
Adress: Sjöbergs gata 5, Färjestaden.
Rektor: Sofie Elvå sofie.elva@morbylanga.se Tfn: 0485-474 58
Skoladministratör: Cecilia Lindqvist cecilia.lindqvist@morbylanga.se
Tfn: 0485-472 32 

Telefon till avdelningarna:
Snäckan: 0485-472 79
Sjöhästen: 0485-472 80
Pärlan: 0485-472 70
Sälen: 0485-471 03
Valen: 0485-471 12
Vintergatan: 0485-474 95
Köket: 0485-471 92
Plan mot diskriminering och kränkande behandling



Gårdby förskola
Adress: Gårdbyskolan 184, Gårdby.
Rektor: Anna Karlsson anna.karlsson2@morbylanga.se Tfn: 0485-471 78
Skoladministratör: Merima Hodzic merima.hodzic2@morbylanga.se
Tfn: 0485-477 44 

Telefon till avdelningarna:
Brisen: 0485-478 08
Östanvind: 0485-473 23
Fåken: 0485-473 16
Plan mot kränkande behandling och likabehandlingsplan



Skogsgläntans förskola
Adress: Hasselstigen 7, Färjestaden.
Rektor: Lotta Nilsson lotta.nilsson@morbylanga.se Tfn: 0485-478 76
Skoladministratör: Monni Gustafsson monni.gustafsson@morbylanga.se
Tfn: 0485-471 10

Telefon till avdelningarna:
Solen: 0485-472 75
Månen: 0485-472 76
Vinden: 0485-472 77
Ladan: 0485-472-74
Plan mot diskriminering och kränkande behandling



Snäckstrands förskola
Adress: Tångstigen 2, Färjestaden.
Rektor: Lotta Nilsson lotta.nilsson@morbylanga.se Tfn: 0485-478 76
Skoladministratör: Monni Gustafsson monni.gustafsson@morbylanga.se
Tfn: 0485-471 10

Telefon till avdelningarna:
Bojen: 0485-477 78
Fyren: 0485-477 80
Köket: 0485-477 83
Plan mot diskriminering och kränkande behandling



Solvändans förskola
Adress: Fågelvägen 1, Mörbylånga.
Rektor: Helén Eriksson helen.eriksson@morbylanga.se Tfn: 0485-472 69
Skoladministratör: Anna Wimmergren anna-wimmergren@morbylanga.se
Tfn: 0485-472 08 

Telefon till avdelningarna:
Hägern: 0485-476 89
Beckasinen: 0485-476 86
Spoven: 0485-476 87
Finken: 0485-478 01
Trasten: 0485-476 88
Sparven: 0485-474 99
Plan mot diskriminering och kränkande behandling



Tanneförskolan
Adress: Tanneförskolan, Alby.
Rektor: Anna Karlsson anna.karlsson2@morbylanga.se Tfn: 0485-471 78
Skoladministratör: Merima Hodzic merima.hodzic2@morbylanga.se
Tfn: 0485-477 44

Telefon till förskolan: 0485-473 20
Plan mot diskriminering och kränkande behandling



Torslunda förskola
Adress: Naturförskolan, Torslunda.
Rektor: Mia Rylander mia.rylander@morbylanga.se Tfn: 0485-474 94
Skoladministratör: Monni Gustafsson monni.gustafsson@morbylanga.se
Tfn: 0485-471 10 

Telefon till avdelningarna:
Axet: 0485-472 91
Vallmon: 0485-471 37
Plan mot diskriminering och kränkande behandling



Vitsippans förskola
Adress: Norra Sandåsgatan 16, Färjestaden.
Rektor: Susanne Ek susanne.ek@morbylanga.se Tfn: 0485-471 77
Skoladministratör: Monni Gustafsson monni.gustafsson@morbylanga.se
Tfn: 0485-471 10

Telefon till avdelningarna:
Humlan: 0485-472 82
Myran: 0485-472 72
Nyckelpigan: 0485-477 10
Myggan: 0485-472 73
Gräshoppan: 0485-477 21
Trollsländan: 0485-477 18
Köket: 0485-478 03
Plan mot diskriminering och kränkande behandling



Förskolan Smultronet
Adress: Backagråden, Glömminge.
Förskolans hemsida.



Flisans föräldrakooperativ
Adress: Carl Malmstens väg 22, Vickleby.
Förskolans hemsida.



Förskolan Västanvind
Adress: Storgatan 43, Färjestaden.
Förskolans hemsida.



Undringens förskola
Adress: Lövängsvägen 15, Saxnäs och Skiffergatan 2, Färjestaden.
Förskolans hemsida.

Sidan uppdaterad 14 oktober 2019 Kommentera sidan