Elevhälsan

Elevhälsan är en stödenhet inom Stöd och omsorg i Mörbylånga kommun.


Elevhälsan i förskolan

Specialpedagog i kommunikation, tal och språk samt grav språkstörning
Kristina Hertzberg

kristina.hertzberg@morbylanga.se
Tfn: 0485-471 14

Skolpsykolog
Eva Fristorp

eva.fristorp@morbylanga.se
Tfn: 0485-473 84


Elevhälsan i skolan

Skolsköterskor

Medicinskt ledningsansvarig i kommunen samt 
Färjestadens skola åk 4, Smaragdskolan åk 5-6 och Torslunda skola
Elaine Nyquist

elaine.nyquist@morbylanga.se
Tfn: 0485-473 15

Färjestadens skola åk F-3
Annika Bovall

annika.bovall@morbylanga.se
Tfn: 0485-472 34

Glömminge och Gårdby
Sofie Jonasson

sofie.jonasson@morbylanga.se
Tfn: 0485-472 29

Skansenskolan F-9 och Alunskolan
Victoria Olofsson

victoria.olofsson@morbylanga.se
Tfn: 0485-472 02

Skolkuratorer

Gårdby, Torslunda och Glömminge
Jesper Almgren

jesper.almgren@skola.morbylanga.se
Tfn: 0485-476 38

Skansenskolan och Alunskolan
Torbjörn Sjölin

torbjorn.sjolin@morbylanga.se
Tfn: 0485-471 02

Färjestadens skola och Smaragdskolan
Hannes Skarin

hannes.skarin@morbylanga.se
Tfn: 0485-476 93

Skolpsykolog

Eva Fristorp

eva.fristorp@morbylanga.se
Tfn: 0485-473 84

Specialpedagoger

Ansvar kommunikation, tal och språk samt grav språkstörning
Kristina Hertzberg

kristina.hertzberg@morbylanga.se
Tfn: 0485-471 14

Ansvar hörsel/hörselnedsättning
Tove Rosenqvist, pedagog

tove.rosenqvist@morbylanga.se
Tfn: 0485-472 92

Linda Jaensson

linda.jaensson@skola.morbylanga.se
Tfn: 0485-476 78

Sidan uppdaterad 28 juni 2019 Kommentera sidan